Вінницької міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги

Дата створення Міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги м. Вінниці сягає своїм корінням у XIX століття. Є документи, датовані 1843 роком про Вінницьку Єврейську лікарню, котра є попередником сучасної Міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги.

В 1911 році М. Л. Райхер, купець Першої гільдії, подарував Вінницькій Єврейській лікарні нову побудову: корпуси лікарні з господарськими будівлям

Архівні матеріали зберегли відомості вдумливого підходу до будівництва лікарні, до її проектування  залучалися кращі фахівці того часу.

Багато технологічних і експлуатаційних  процесів  розраховувалися на перспективу, враховувалися зручності  як для хворих, так і для персоналу лікарні. При опоряджувальних роботах застосовувалися мармур, могилівський камінь, берлінський кахель, англійська сантехніка, силікатна цегла для доріжок та тротуарів. У лікарні був водопровід, каналізація, встановлені паровий котел, емальовані умивальники і ванни. Перший штат лікарні складався з 24 співробітників , зокрема тут працювали Л,Д,Вертепа, В.Ф.Гончевський–відомі на той час лікарі.

В    1920 році ліжковий фонд складав 130 ліжок: 100 терапевтичних, 30 холерних, в 1925 році лікарні надається статус  2-ої міської з терапевтичним, інфекційним, туберкульозним, офтальмологічним відділенням.

З 1942р. по 1944 р. лікарня функціонувала як Замостянська поліклініка при  міській управі. Після звільнення м. Вінниці від німецько-фашистських загарбників з березня 1944 р. за базі лікарні розташувався туберкульозний шпиталь для інвалідів Великої Вітчизняної війни.

В березні 1950 р. виконавчий комітет міської ради прийняв рішення про створення міської лікарні №2  « на 150 ліжок з поліклінічним відділенням, де було розміщено туберкульозний шпиталь».

Розпочалася велика і кропітка робота  приведення в належний стан приміщень колишнього туберкульозного шпиталю, труднощі були  неймовірні, і з 1 липня 1950 року лікарня розпочала свою роботу як 2- га  Міська клінічна лікарня, маючи в  своєму складі такі структурні підрозділи : поліклініку, хірургічне відділення на 80 ліжок з приймальним відділенням, терапевтичне відділення на 70 ліжок, інфекційне відділення на 50 ліжок.

В цьому  ж році на лікувальну базу були переведені кафедри Вінницького медичного інституту : госпітальної хірургії, госпітальної терапії, інфекційних хвороб.

Протягом  наступних років зростала потужність лікарні. Створювались нові відділення: нейрохірургічне, пульмонологічне, кардіологічне.  В 1966 році  її потужність  становила 400 стаціонарних ліжок.  Річні звіти того періоду засвідчують, що у 70% невідкладна допомога хворим міста і області надавалась  саме 2-ою міською клінічною лікарнею.

З жовтня 1996 року на базі Міської клінічної лікарні №2 створено центр спеціалізованої хірургічної допомоги населенню міста.

В жовтні 2009 року  було введено в дію сучасний травмпункт, плановий та ургентний оперблоки, які розташувалися на великих площах в сучасних нових приміщеннях. Це дало можливість покращити якість надання медичної допомоги травматологічним і хірургічним хворим.

Завдяки новому сучасному діагностичному та  лікувальному обладнанню термін лікування та перебування хворого в стаціонарі зменшився у 1,5 разів.   Саме цього року Лікарня здобула статус лікарні швидкої медичної допомоги.

Рішенням Вінницької міської ради № 1344 від 28.09.2018 р. шляхом перетворення  створено Комунальне   некомерційне підприємство «Вінницька міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги ».

Сьогодні Вінницька міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги є зосередженням  надання екстреної та невідкладної хірургічної  допомоги як  жителям міста так  і всім громадянам , які цього потребують.

Роботу в цьому напрямку забезпечують 8  стаціонарних відділень  на 320 ліжок , 2  відділення анестезіології  з ліжками  інтенсивної терапії  на 12  і 6 ліжок відповідно,  міський травматологічний пункт, відділення невідкладної       ( екстреної) медичної допомоги.

Усі відділення  працюють в ургентному режимі цілодобово, без вихідних і святкових днів.

Хірургічна допомога надається завдяки взаємодії наступних підрозділів : операційного відділення, хірургії та ендоскопії, гнійно-септичної хірургії , урологічного , нейрохірургічного, травматологічного з ліжками політравми  та отоларингологічного  з ліжками щелепно-лицьової хірургії .

В відділення невідкладної ( екстреної) медичної допомоги щорічно звертається близько 30 тисяч пацієнтів,  в травматологічний пункт близько 20 тис. Щороку  стаціонарне лікування проходить біля 15 тис. осіб, з  яких    98% госпіталізуються ургентно.

У лікарні застосовується широкий діапазон сучасних, високого ступеня складності хірургічних втручань .  Щорічно виконується більше  8 тисяч операцій, з яких  3,5%.з використанням ендоскопічної апаратури .

З моменту реорганізації МКЛ №2 в МКЛ ШМД питома вага ургентних операцій досягла 96%, в лікарню госпіталізується 95 % термінової хірургічної патології міста.

Широко використовуються для своєчасної діагностики можливості функціональної діагностики, ендоскопічні методи, ультразвукова діагностика, електрокардіографія, рентгенологічні методи.

В закладі створено потужний інформаціно-аналітичний відділ медичної статистки, що дає можливість забезпечити адміністрацію та керівників структурних підрозділів лікарні необхідною і своєчасною інформацією.

З 2016 року  в рамках міської програми «Інформатизація галузі охорони здоров’я м. Вінниці на 2016-2020 роки» впроваджено медичну інформаційну систему «Доктор Елекс», для цього створено 39 робочих місць.

Фахове та кваліфікаційне зростання співробітників, особливо молодого покоління лікарів, завжди знаходиться в полі пильної уваги керівництва лікарні.

Нині в лікарні самовіддано працюють 640 працівників, в тому числі 149 лікарів, серед них мають науковий ступінь кандидатів медичних наук С.В.Коваленко, В.С.Форосенко, О.В.Гончаренко, В.В.Балабуєва, С.С.Поліщук,Ю.Ф.Бондарчук.

Заслужені лікарі  України  М.Л.Білоус, М.М.Цюпій, В.І.Рибачук.Л.М.Малик.

Очолює колектив Заслужений лікар України,  доктор медичних наук, професор О.О.Фомін.

Лікарня є клінічною базою для навчання студентів  Національного медичного університету ім. М.І.Пирогова і Вінницького медичного коледжу.

На сьогоднішній день робота  лікарні тісно пов’язана  з роботою кафедр.  На базі лікарні розміщено кафедри хірургії №2, травматології та ортопедії, хірургічної стоматології та щелепно-лицьової хірургії, внутрішньої медицини №2.

Співробітники кафедр  пліч-о-пліч працюють з лікарями відділень, консультуючи і оперуючи хворих.      Серед них професори   Покидько  М.І., Фіщенко В.О., Жук П.М,  Масик Н.П., Семененко А.І.

Одним із основних пріоритетів своєї подальшої діяльності колектив лікарні вбачає в розвитку новітніх технологій лікування та діагностики, а також у розширенні спектру медичної  допомоги.

Щорічно фахівцями лікарні впроваджується більше 30 новітніх технологій лікування та діагностики. Варто відзначити такі, як заміна колінних, кульшових суглобів на штучні, застосування титанової сітки для закриття кісткових дефектів черепа; стабілізуючі операції при переломах хребта з допомогою S –дуги; оперативне лікування переломів проксимального відділу стегна за допомогою гамма-стержня; мембранний плазмаферез з метою детоксикації при важких формах отруєння, малоінвазивні хірургічні втручання в абдомінальній хірургії та інші.

З 2017 року  розпочалося будівництво 4-х поверхневої прибудови , на  площах якої планується розмістити  відділення невідкладної ( екстреної) медичної допомоги , оновлені реанімаційні відділення, операційні  сучасного європейського рівня .

Це дозволить лікарні вийти на новий  сучасний рівень надання медичної допомоги населенню та  впроваджувати новітні технології  по лікуванню хребто- спиномозкових травм ;  хронічних захворюваннях  хребта;  лікування ішемічних інсультів, в тому числі  стентування внутрішньо мозкових судин;  розширення  об’єму малоінвазивних  ендоскопічних  втручань у пацієнтів з хірургічною та урологічною патологією ; покращення  якості  ведення реанімаційних пацієнтів з різними нозологіями.