Провідний британський пластично-реконструктивний хірург Шихан Хеттіарачі прибув до Вінниці з тижневим робочим візитом в січні 2023 року. Цей візит є вираженням підтримки усієї медичної спільноти Великої Британії, зокрема британського товариства пластично-реконстурктивних хірургів, українським лікарям, які змушені працювати з викликами сьогодення. Більше десяти років лікар Шихан очолює відділення пластичної та реконстурктивної хірургії Королівського коледжу хірургів Англії в Лондоні. Спеціалізується на хірургії кисті та зап’ястя дорослих і дітей, пластичній та реконструктивній хірургії, комплексній реконструкції кінцівок, а також лікуванні великої травми, в тому числі мінно-вибухової, оскільки неодноразово брав участь в ролі військового лікаря у зонах бойових дій.

Колишній випускник Оксфордського університету має широке поле дослідницьких інтересів, яке включає результати після важких травм, результати після реконструкції кінцівок, тканинну інженерію для реконструкції травми та трансплантацію руки, якою він займався, отримавши трирічну дослідницьку стипендію (Массачусетська загальна лікарня, Гарвардська медична школа, Бостон, США).

Робочий візит британського хірурга включав практичну та теоретичну складові. Після насиченої практичної роботи в операційній сумісно з викладачами університету було проведено ряд навчальних заходів для практикуючих лікарів, лікарів-інтернів, аспірантів та студентів. Зокрема, на кафедрі хірургії №2 Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова на базі КНП «Міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги» було проведено два навчальних hands-on тренінги, присвячені лоскутним технікам для закриття дефектів м’яких тканин, розглянуто особливості визначення кровотоку при формуванні різних видів лоскутів із застосуванням ефекту Доплера. Після теоретичної частини студенти та молоді лікарі мали можливість попрацювати в парах та відпрацювати навики роботи з міні-дуплексом для визначення ангіосом в типових місцях на кінцівках. На завершення навчального курсу – демонстрація та розбір клінічного кейсу з доплер-контролем переміщеного лоскуту.

Загалом, навчання пройшли біля 60 студентів та лікарів-інтернів. Після роботи в клініці обговорили плани на майбутню співпрацю, одним з напрямків якої є навчальний.

В рамках візиту британського колеги сумісно з  працівниками кафедри були виконані оперативні втручання з використанням лоскутної техніки для закриття дефектів м”яких тканин. Такі операції є технічно складними та виконувались вперше в клініці хірургії №2. Пацієнт з мінно-вибуховим пораненям м”яких тканин правого плеча та пошкодженням кісткових структур потребував оперативного втручання. Після підготовки рани за допомогою VAC-системи перед операцією було визначено за допомогою міні-доплекса ангіосоми (артерії, які живлять лоскут) спини. Оперативне втручання тривало 5 годин. Першим етапом операції було виділення параскапулярного шкірно-підшкірного лоскута з судинною ніжкою, довжиною близько 15 см. Далі створено два тунелі: підм”язовий (під m. teres major та частково musculus latissimus dorsi) та підшкірний (в пахвовій ямці). Через вказані тунелі шкірно-підшкірний лоскут на судинній ніжці було переміщено на передню поверхню плеча та фіксовано вузловими швами до країв рани. Каким чином, дефект м”яких тканин передньої поверхні плеча був закритий шкірно-підшкірним лоскутом зі спини. Пацієнт виписаний зі стаціонару на 9ту післяопераційну добу.

Ми щиро вдячні лікарю Шихану та британським колегам за всебічну підтримку. Сподіваємось, це буде гарним поштовхом розвитку пластично-реконструктивної хірургії в Україні, та на Вінниччині зокрема.

З повагою,

доцент кафедри хірургії №2 з курсом «Основи стоматології»

Тетяна Форманчук