Інсульт – судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу. У разі виникнення інсульту особливо важлива швидка реакція оточуючих, оскільки кожна втрачена хвилина визначає подальше життя пацієнта.
Здавалося б хвороба є настільки частою і поширеною, що майже кожен пересічний громадянин може коротко описати, як вона проявляється. Але як показує досвід, часто хворі звертаються до лікаря вже запізно, або й зовсім ігнорують появу легких симптомів.
Особливо важливо знати перші ознаки інсульту, для того що б якомога раніше розпізнати його і надати допомогу.
Як розпізнати перші симптоми інсульту:
- Раптова поява слабкості в м’язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога)
- Раптове порушення мовлення
- Раптове порушення зору, двоїння предметів
- Раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та / або втратою свідомості), головокружіння
- Раптовий сильний головний біль без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було)
- Раптова втрата памяті на події останніх декількох годин
Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги» для госпіталізації в спеціалізоване судинне відділення.
Що може стати причиною інсульту?
До основних хвороб, які спричиняють ГПМК відносять:
– гіпертонічну хворобу. Найчастіше інсульти виникають у «гіпертоніків», які легковажно ставляться до регулярного прийому гіпотензивних препаратів або не контролюють АТ. Але і трапляються випадки, що про наявність у себе гіпертонії люди дізнаються, коли вже сталась судинна катастрофа ( переважно це люди молодого віку, у яких різкі підйоми тиску не проявлялись клінічною симптоматикою);
– церебральний атеросклероз і порушення ліпідного обміну. Характерним є високий рівень холестерину в крові, що призводить до утворення атеросклеротичних бляшок в кров’яному руслі. Останні можуть значно звужувати просвіт судин або і утворювати тромби, з повним перекриттям судини.
– цукровий діабет. Він сприяє ранній появі атеросклерозу, підвищенню в’язкості крові, а також розвитку «ламкості» судинної стінки.
– мігрень. Може розвинутись інсульт у хворих, з частими мігренозними кризами (оскільки при приступі виникає виражений спазм судин).
Також інсульт часто виникає при хворобах крові, ожирінні, хворобах серця ( зокрема при миготливій аритмії, вроджених вадах), васкулітах, онкопатологіях.
Слід виділити причини інсульту, пов’язані з факторами життя. Це малорухомий спосіб життя (гіподинамія), яка призводить до ожиріння і порушення ліпідного обміну. Це паління – на 8 % зростає можливість розвитку інсульту , якщо людина палить більше 10 цигарок в день. Це неправильне харчування, часті стреси, зловживання алкоголем і наркотиками.