Лікування хірургічних захворювань, які  розвиваються на  фоні цукрового діабету, являється одним із важливих питань  сучасної хірургії.

Актуальність проблеми в значній мірі пов’язана з тим, що захворюваність цукровим  діабетом  прогресивно росте, особливо у  старших  вікових групах. Відповідно  збільшується і число  хірургічних хворих, які хворіють цукровим діабетом.

Операції з приводу гострих гнійних захворювань у хворих з цукровим діабетом складають від 6 до 25% від  загального числа всіх хірургічних операцій, які виконуються у цієї групи хворих.

Гнійні  процеси (абсцеси, флегмони, фурункули, карбункули, гангрена і інші)  розвиваються у 10-25% хворих цукровим діабетом.

Летальність  серед хворих цукровим діабетом з гнійними хірургічними захворюваннями  сягає до 20% (а при флегмонах та гангренах сягає більше 50%).

Хірургічна інфекція і цукровий  діабет, протікають  одночасно, але мають ряд відмінностей.  З однієї сторони, всякий, навіть незначний, гнійний процес  визиває порушення всіх  обмінних процесів, приводить до інсулінової незалежності,  прогресуванню цукрового діабету та його декомпенсації.

З іншої сторони, порушення  обміну, знижує  регенерацію та  репарацію тканин,  ускладнює  перебіг  запального процесу, сприяє його  розповсюдженню та генералізації.

У кожного  третього хворого  діабетична кома була спровокована  різними інфекційно – токсичними  факторами.

Виникнення інфекційного захворювання  залежить не тільки від  кількості і характеристика збудника, але і  від стану макроорганізма,  залоз внутрішньої  секреції, фізіологічних особливостей, супутніх хвороб і інше.

Відомо, що  порушення  вуглеводного, білкового та  жирового обміну, порушення електролітного водного балансу,  пригнічення  регенеративно – репаративних  можливостей організму – це  супутники цукрового  діабету. Вони  являються неблагоприємним фоном для  перебігу гнійно – запальних  захворювань, які  потребують  хірургічного втручання.

За останні три роки  в гнійно – септичному відділенні  знаходилось на лікуванні  близько 365 хворих з  різними гнійними захворюваннями на фоні цукрового діабету. Серед всіх  хворих: чоловіки 47%, жінок 53%, вік більшості був за 60 років.

Такі «геронтологічні» особливості  обумовлюють  і характер захворювання.

Серед супутніх захворювань , які  слід відмітити ведуче місце займає враження серцево – судинної системи.

Загальний атеросклероз у 78% хворих, коронаросклероз у 61%,  гіпертонічна хвороба у 52%, недостатність кровообігу ІІ- ІІІ ступеня у 14%.

У 19 хворих були парези та паралічі після  перенесеного мозкового  кровообігу у 3 хворих виникло  повторне порушення  мозкового  кровообігу в стаціонарі.

Давність захворювання діабетом  складала від декількох місяців  до  30 років, у більшості 5-8 років. У 9% із них цукровий діабет був виявлений вперше. При цьому  захворювання протікає скрито, без клінічних  симптомів, тільки з  розвитком гнійного процесу з’явились признаки цукрового  діабету.

По характеру гострих гнійних захворювань, які  підлягають  оперативному втручанню флегмони, абсцеси були  у 147 пацієнтів,  карбункули, абсцедуючі фурункули – 97, а парапроктити  у 17.

Також  відомо, що хірургічне втручання при цукровому  діабеті навіть при відповідній підготовці хворого  приводить до  посилення загального  ацидозу. На фоні  порушеного  обміну речовин ацидоз може  посилити перебіг  цукрового  діабету та призвести до коматозного стану.

Тому провідним в підготовці  хворого до  оперативного втручання  являється інтенсивне лікування основного  захворювання – цукрового діабету.